Počet výsledků: 12

Otevřít filtraci

Výživové poradenství se zaměřuje na poskytování obecných informací a individuální podporu při rozhodování o otázkách týkajících se stravovacích návyků, výběru vhodných potravin apod. Výživoví poradci pomáhají svým klientům přejít na zdravější způsob stravování a vyhýbat se rizikovému chování v oblasti stravy, působí tedy i preventivně. Výživové poradenství je tzv. volná živnost. To znamená, že výživovým poradcem se může stát kdokoli, kdo má čistý trestní rejstřík – a nemusí být ani absolventem žádného speciálního kurzu či školení, natož dlouholetého vzdělávání. Výživový poradce nenese žádnou zodpovědnost za případné škody na zdraví, které klientovi způsobí. Rozhodně to však neznamená, že každý výživový poradce je „špatný“. Výživovým poradcem může být i odborník s vysokoškolským vzděláním a může poskytovat kvalitní služby v oblasti prevence nemocí. Viz také výživa, nutriční terapie, dietologie.

Genetické poradenství je odborné poradenství jednotlivcům (nebo jejich rodinným příslušníkům), kteří jsou postiženi nebo ohroženi genetickými poruchami. Cílem genetického poradenství je usnadnit člověku porozumění důsledkům konkrétní genetické poruchy a pomoci mu při rozhodování o případných lékařských zákrocích nebo jiných záležitostech, které se často přímo týkají postiženého člověka nebo jeho rodiny. Genetické poradenství obvykle navazuje na genetické vyšetření; vyšetření provádí a poradenství poskytuje odborník v oboru lékařské genetiky. Viz také genetika.

Výživa neboli nutrice je souhrnné označení pro přísun potravy a v ní obsažených živin, které tělo potřebuje k udržení svých životních funkcí. Odvozené přídavné jméno je výživový, resp. nutriční. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz výživa, výživový, případně nutrice, nutriční apod.

Výživový stav je zdravotní stav konkrétního člověka, který je ovlivňován příjmem a využíváním živin obsažených v jeho/její výživě. Viz také výživa.

Výživová doporučení pro obyvatelstvo jsou již několik desetiletí vydávána ve většině průmyslově vyspělých zemí a průběžně jsou aktualizována. V České republice výživová doporučení navrhuje Společnost pro výživu, zabývá se jimi rovněž Státní zdravotní ústav. Viz také výživa.

Výživová sonda je zdravotnický prostředek, který slouží k zajištění výživy pro pacienty, kteří nemohou přijímat potravu ústy, nejsou schopni bezpečně polykat nebo potřebují doplnit některé živiny. Výživová sonda může být umístěna dočasně (pro léčbu akutních stavů) nebo trvale (v případě chronického postižení). Lékaři používají celou řadu různých výživových sond. Výživové sondy jsou obvykle vyrobeny z polyuretanu nebo ze silikonu. Viz také výživa, sonda, nazogastrická sonda, gastrostomická sonda.

Výživa nemocných je rozsáhlé téma. Z pohledu dietoterapie lze různá onemocnění rozdělit na tři skupiny: nemoci, kde má dieta stále zásadní význam a onemocnění bez dietní edukace léčit nelze, nemoci, kde je dieta v léčbě důležitá, ale jejího významu ubývá, nemoci, kde dietní léčba svůj význam ztratila a je jen doplňková. Do dietoterapie patří i prevence. Do této skupiny dietních postupů patří preventivní dietní postupy bránící vzniku diabetu mellitu 2. typu, aterosklerózy a eliminace vlivů vyvolávajících zhoubné nádory. Viz také výživa, dieta, výživa zdravé populace.

Výživa zdravé populace je rozsáhlé téma. V souvislosti s tím, jak se mění lidské tělo v průběhu života, se mění také nároky na výživu, kterou naše tělo v různých obdobích života potřebuje. Aby bylo vaše stravování zdravé a pestré, je potřeba každý den myslet na dodržování několika zásad. V praxi je dobré se řídit potravinovou pyramidou. Aby tělo mohlo fungovat tak, jak má, a aby orgány, tkáně i buňky mohly plnit své funkce, potřebují pravidelnou dodávku živin. Viz také výživa, dieta, výživa nemocných.

Umělá výživa je dodávání živin pacientovi jinou cestou, než je běžný způsob stravy. Toho lze dosáhnout: prostřednictvím enterální výživy – výživa podávaná do trávicího traktu (upřednostňovaný způsob umělé výživy, je-li to možné), pomocí parenterální výživy – výživa podávaná intravenózně. Viz také výživa, enterální výživa, parenterální výživa, nutriční podpora.

Parenterální výživa je umělá výživa podávaná intravenózně. Používá se v případě, že pacientů trávicí trakt nefunguje tak, jak by měl, tj. ze střev se do krevního oběhu nevstřebává dostatečné množství energie a živin. Mezi důvody pro nasazení parenterální výživy patří například: střevní neprůchodnost, perforace střeva, syndrom krátkého střeva, apod. Parenterální výživa je pomalu vpravována do krevního oběhu prostřednictvím infuze. Protože může silně dráždit krevní cévy, podává se obvykle do velké žíly v blízkosti srdce prostřednictvím katétru zavedeného do horní části paže, hrudníku nebo krku. Pokud je problém s funkcí střev trvalý nebo pravděpodobně bude přetrvávat delší dobu, mohou být někteří pacienti poučeni, jak si sami řídit parenterální výživu doma (tzv. domácí parenterální výživa). Viz také parenterální, výživa, enterální výživa, nutriční podpora, umělá výživa.

Zobrazeno 1 až 10 z 12

Počet výsledků